Menu

Tasarım Makaleleri

Tasarım Başvurusunun veya Tescilinin Konu Olabileceği Hukuki İşlemler

HAZİRAN 2016 | KATEGORİ: TASARIM BAŞVURU & TESCİLİ

Tasarım tescil başvurusunun veya tescil edilen tasarım hakkının başkasına devredilmesi mümkündür. Ayrıca, tasarım hakkı ile elde edilen kullanma yetkisi lisans sözleşmesine konu olabilir, yani sözleşme yolu ile başka kişilere kiralanabilir. Tasarım hakkının veraset yoluyla varislere intikal edebilmesi ve rehnedilmesi de mümkün olmaktadır.

Okuyun

Tasarımda Yenilik Nedir?

MAYIS 2016 | KATEGORİ: TASARIM BAŞVURU & TESCİLİ

Bir tasarımın aynısı başvuru tarihinden veya rüçhan tarihinden önce dünyanın herhangi bir yerinde kamuya sunulmamış ise o tasarım yeni kabul edilir. Tasarımlar sadece küçük ayrıntılarda farklılık gösteriyorsa aynı kabul edilir. Kamuya sunma; sergileme, yayımlama, ticari şekilde piyasaya çıkarma, kullanma, tanıtım gibi faaliyetleri kapsamaktadır.

Okuyun

Tasarımların Piyasada Rekabet Gücüne Katkıları Nelerdir?

MART 2016 | KATEGORİ: TASARIM BAŞVURU & TESCİLİ

Piyasada müşteriye aynı faydayı sağlayan ve aynı vaatleri sunan, kalite bakımından birbirine yakın ürünlere dair verilen satın alma kararlarında, üretilen malın estetik özellikleri önem kazanmaktadır. Dolayısıyla, tüketici, kalitesi aynı olan mallar arasında çekici olanı seçmeye başlamıştır. Üretici firmalar bu durumda, hitap ettikleri müşteri kesimine göre belirli bir tasarım modeli geliştirmektedir. Bu çaba kalitenin ötesinde ikinci bir rekabet ortamı yaratmaktadır: Bu kez ürünün formu, rengi, hacmi gibi faktörler önem kazanmaya başlamıştır, yani estetik açıdan rekabet söz konusu olmuştur.

Okuyun

Türkiye’de Tescilli Bir Tasarım, Tüm Dünyada Korunur Mu?

OCAK 2016 | KATEGORİ: TASARIM BAŞVURU & TESCİLİ

Tasarım tescili, başvuru sahiplerine ulusal bir koruma sağlamaktadır. Bir başka ifadeyle, tasarım koruması sadece tasarımın tescil edildiği ülke sınırları içerisinde geçerlidir. Bu nedenle tasarımın birden fazla ülkede korunması isteniyorsa, korunma istenen ülkelerin ofislerine ayrı ayrı tasarım tescil başvurusu yapılması takip edilmesi gereken en genel yoldur.

Okuyun