Menu

Tasarımlar Kaç Yıl Süre ile Koruma Altına Alınır?

İstanbul patent bürosu Ata Patent A.Ş. müşterilerinin marka, patent, tasarım, faydalı model ve diğer fikri ve sınai haklar hukuku ile ilgili her türlü hukuki ihtiyaçlarına cevap veren İstanbul ’un saygın patent bürolarından birisidir. Hizmetlerimiz; her türlü fikri hakkın seçilmesi, geliştirilmesi, başvuru ve tescil ile korunması ve sonrasında lisans verilmesi ile ilgili sözleşmelerin hazırlanması ve mahkemelerde savunulmasını içerir.

Tasarımlar Kaç Yıl Süre ile Koruma Altına Alınır?

Tasarımlar Kaç Yıl Süre ile Koruma Altına Alınır?, istanbul tasarım patent bürosu

Tescili tasarımların koruma süresi başvuru tarihinden itibaren 5 yıldır. Koruma süresi, tescilin beşer yıllık dönemler halinde yenilenmesi suretiyle 25 yıla kadar uzatılabilir.

Çoklu başvuru nedir, koşulları nelerdir?

Çoklu başvuru, tek başvuru ile birden çok tasarım için koruma talep edilmesidir.

Tasarımların çoklu başvuruya konu olabilmesi için ürünlerin;

Tasarım hakkı talep eden ile tasarımcı arasındaki fark nedir?

Gerçek veya tüzel kişiler tasarım hakkı talebinde bulunabilirler. Tasarım hakkı sahibi, tescile konu tasarımı veya tasarımın uygulandığı ürünü üreten, piyasaya sunan, satan, sözleşme yapmak için icapta bulunan, ticari amaçla kullanandır. Tasarımcı ise, tasarımı gerçekleştiren kimsedir.

İstanbul Marka Patenti Ekibimize Ulaşın

Büyük emeklerle ortaya koyduğunuz fikirlerinizin küçük ihmaller nedeniyle kaybolmaması için var olduğumuzu ve size bir telefon kadar yakın olduğumuzu hatırlatırız. İstanbul'da çalışmalarına devam eden Ata Patent A.Ş. patent büromuza ve marka patent avukatlarımıza info@atapatent.com e-mail adresinden veya İletişim sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

GERİ