Menu

Avrupa Patentinin Maliyeti

İstanbul patent bürosu Ata Patent A.Ş. müşterilerinin marka, patent, tasarım, faydalı model ve diğer fikri ve sınai haklar hukuku ile ilgili her türlü hukuki ihtiyaçlarına cevap veren İstanbul ’un saygın patent bürolarından birisidir. Hizmetlerimiz; her türlü fikri hakkın seçilmesi, geliştirilmesi, başvuru ve tescil ile korunması ve sonrasında lisans verilmesi ile ilgili sözleşmelerin hazırlanması ve mahkemelerde savunulmasını içerir.

Avrupa Patentinin Maliyeti

Avrupa Patentinin Maliyeti, istanbul patent bürosu

Ortalama bir patent başvurusu için EPO’ya ödenmesi gereken ücretler, başvuru, araştırma, ülke belirleme, inceleme, patent verilmesi, basım ücretleri, 3. yıl, ve 4. yıl ücretleri dâhil ortalama 4.600 EURO’dur.

Sürecin başlangıcından ödenmesi gereken başvuru ve araştırma ücretleri toplam 1.170 Euro’dur. Diğer ücretler daha sonra ödenmektedir. Başvuru sahipleri her aşamada, örneğin Araştırma raporunun alınmasından sonra, başvurusuna devam edip etmeyeceği konusunda karar verebilmektedir. Avrupa patentinin verilmesinden sonra patentin ulusal fazlarda devam edebilmesi için başvuruda belirlenmiş olan ulusal ofislerdeki yıllık ücretler ulusal ofislere ödenmelidir.

Örnek: Avrupa’da 6 üye ülkede patent tescili işlemleri ilk 10 yıl için ortalama olarak ne kadar bir maliyet getirir?

Açıklama: Avrupa Patent Ofisi’ne Avrupa patent başvurusu için (belirlenmiş 8 ülkede) tescil dahil ödenecek ortalama ücret 32.000 EURO’dur. Bu ücrete; başvuru, araştırma, ülke belirlenmesi, inceleme ücretleri ve yıllık ücretler dahildir. Seçilen üye ülkelerin ulusal patent ofislerine yıllık yenileme ücretleri Avrupa Patent Fasikülü Yayınından sonra ödenmeye başlanır. Bu ödemelerde ulusal fazına girilen ülkenin patent ofisinin belirlediği ücretler esas alınır.

Başvuru sahipleri ne zaman olursa olsun işlemlerinin her aşamasında, devam edip etmemeye karar verebilirler. Devam kararı Araştırma Raporunda ortaya konulan dökümanlar dikkate alınarak verilmelidir.

Vekiller İçin Ücretler

Avrupa patenti alırken ülkemize dışarıdan başvuru yapan patent sahiplerinin vekil tutma zorunluluğu vardır. Diğer ülkelerde de bu tip zorunluluklar olabilir ve her ülkede tutulan vekil ücretlerinin ödenmesi gerekebilir. Vekiller hakkındaki bilgilere her üye ülkenin web sitesinden erişilebilir.

Çeviri Maliyetleri

Avrupa Patentinin verilmesinden sonra, başvuruda belirlenmiş üye ülkelerin ulusal fazlarına girerken birçok ülke patent belgesinin çevirisini talep etmektedir. Aksi takdirde Avrupa Patenti bu ülkelerde geçerli olmamaktadır. Çeviri maliyetleri büyük miktarlar olabileceğinden patent sahiplerinin hangi ülkelerde gerçekten korumaya ihtiyaç olduğu noktasında Pazar analizi faydalarına olacaktır.

Avrupa Patent Başvuru Ücretleri

Aşağıdaki tabloda belirtilen ücretler 1 Nisan 2006 tarihi itibariyle geçerli olan ücretlerdir. Güncel ücretlere www.tpe.gov.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

Tabloda belirtilen bütün ücretler Avrupa Patent Ofisinin Türkiye İş Bankası Ankara-Kızılay Şubesi 4214-301120-1039000 numaralı hesabına ödenir.

Patent alınması 3-4 yılı kapsayan uzun bir süreçtir. Bu süreç içinde ortalama olarak maliyet, başvuru, araştırma, ülke belirleme, inceleme, belge verilmesi, 3. Yıl ücreti ve 4. Yıl ücreti dahil toplam 4.600 EURO’dur.

İstanbul Marka Patenti Avukatı Ekibimize Ulaşın

Büyük emeklerle ortaya koyduğunuz fikirlerinizin küçük ihmaller nedeniyle kaybolmaması için var olduğumuzu ve size bir telefon kadar yakın olduğumuzu hatırlatırız. İstanbul'da çalışmalarına devam eden Ata Patent A.Ş. patent büromuza ve marka patent avukatlarımıza info@atapatent.com e-mail adresinden veya İletişim sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

GERİ