Menu

Avrupa Patent Sözleşmesi

İstanbul patent bürosu Ata Patent A.Ş. müşterilerinin marka, patent, tasarım, faydalı model ve diğer fikri ve sınai haklar hukuku ile ilgili her türlü hukuki ihtiyaçlarına cevap veren İstanbul ’un saygın patent bürolarından birisidir. Hizmetlerimiz; her türlü fikri hakkın seçilmesi, geliştirilmesi, başvuru ve tescil ile korunması ve sonrasında lisans verilmesi ile ilgili sözleşmelerin hazırlanması ve mahkemelerde savunulmasını içerir.

Avrupa Patent Sözleşmesi

Avrupa Patent Sözleşmesi , istanbul patent bürosu

Avrupa Patent Sözleşmesi (European Patent Convention – EPC), tek bir başvuru ile EPC’ye üye 32 ülkede patent elde edilebilmesine olanak sağlamaktadır. Avrupa Patentinin hangi ülkeleri kapsayacağına patent başvuru sahibi karar vermektedir.

Avrupa Patentinin Avantajları Nelerdir?

Ekonomi ve verimlilik: Avrupa ülkelerinde daha kısa zamanda ve daha az maliyetle patent koruması elde edebilmenin yoludur.

Güçlü bir patent: Her Avrupa patenti, detaylı bir inceleme aşamasından geçmekte ve üye ülkelerde koruma altına alınabilmektedir.

EPC’ye üye ülkelerde tek etki: Başvuru tarihinden itibaren 20 yıl koruma sağlamaktadır.

Başvuru Hangi Durumlarda Yapılmalıdır?

Birçok ülkede patent koruması alınması, talep edilen her ülkede ayrı ayrı başvuru gerektirdiğinden masraflı bir sürece dönüşebilir.

Yatırımlar göz önünde bulundurularak risk ve kar analizi dikkatli bir şekilde değerlendirilerek bu sürece girilmelidir.

Bununla birlikte, patent konusu buluş, bir ülkede önemli ekonomik getiri sağlayacaksa patent koruması alınması tavsiye edilir.

Üç ya da daha fazla Avrupa ülkesinde koruma talep edilmesi düşünülüyorsa, Avrupa Patenti başvurusu yapılması maliyet açısından daha mantıklıdır.

İstanbul Marka Patenti Avukatı Ekibimize Ulaşın

Büyük emeklerle ortaya koyduğunuz fikirlerinizin küçük ihmaller nedeniyle kaybolmaması için var olduğumuzu ve size bir telefon kadar yakın olduğumuzu hatırlatırız. İstanbul'da çalışmalarına devam eden Ata Patent A.Ş. patent büromuza ve marka patent avukatlarımıza info@atapatent.com e-mail adresinden veya İletişim sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

GERİ